Вирівнювання волосся може спричинити серйозне ушкодження нирок.

  • 01.04.2024 07:45
  • 4 хвилини читання
Вирівнювання волосся може спричинити серйозне ушкодження нирок.

Недавно в Ізраїлі була проведена наукова робота, в якій було описано 26 пацієнтів, у яких виникли гострі порушення функції нирок після процедури, відомої як "бразильське" випрямлення волосся.

Знайдено простий спосіб знизити ризик дитячого раку.

Дослідники вважають, що продукти для розгладження волосся, які включають похідні гліколевої кислоти, можуть проникати через шкіру і перетворюватися печінкою на оксалати, що сприяє розвитку кальцієво-оксалатної нефропатії.

Проте наразі відсутні докази, які б підтверджували, що гліколева кислота, яка активно використовується у різних косметичних засобах, може спричинити гострі порушення функції нирок після проникнення через шкіру.

Пошкодження нирок після випрямлення волосся.

Еммануель Летаверньє з Університету Сорбонни та його колеги проілюстрували випадок гострого порушення функції нирок у пацієнтки після процедури випрямлення волосся. Пацієнтка, 26-річна жінка з Тунісу, раніше не мала проблем зі здоров'ям.

У неї виникали три послідовні епізоди гострих порушень функції нирок (у червні 2020, квітні 2021 та липні 2022), які відбувалися одразу після процедури випрямлення волосся. Під час процедури вона відчувала печіння, після чого на її шкірі голови з'являлися виразки. Засіб для випрямлення містив кислоту гліоксилову, а не гліколеву.

Сліди супроводжувались нудотою, поносом, лихоманкою та болем у спині. Під час кожного епізоду лабораторні аналізи показали підвищений рівень креатиніну в крові. Комп'ютерна томографія не виявила ознак обструктивної уропатії, а аналіз сечі свідчив про наявність крові та лейкоцитів без білка чи бактерій. До того ж, функція нирок швидко відновлювалася після кожного епізоду.

Доказ експериментів

Для вивчення потенційного механізму гострих порушень функції нирок, лікарі використали засіб для випрямлення волосся на спинах мишей (контрольним мишам нанесли вазелін). Аналіз сечі, проведений на наступний день після нанесення засобу, показав наявність подовжених кристалів оксалату кальцію моногідрату, подібних до тих, які зазвичай спостерігаються після інтоксикації етиленгліколем.

Рівень креатиніну в плазмі крові експериментальних мишей значно збільшився через 28 годин після нанесення засобу на шкіру. Тривимірна комп'ютерна томографія показала в наявності щільних відкладень оксалату кальцію моногідрату в канальцях нефронів.

Медики встановили, що гліоксилова кислота, яка міститься в засобі для випрямлення волосся, може спричинити нефропатію, викликану оксалатом кальцію. Цікаво, що нещодавно цю кислоту додали до складу засобів для випрямлення волосся як безпечну альтернативу формальдегіду. Лікарі закликають регулюючі органи звернути увагу на безпечність гліоксилової кислоти і, при необхідності, відкликати засоби з її вмістом з продажу.