Відчуваю запахи, яких не існує: що таке фантомні запахи та наскільки вони можуть бути небезпечними.

  • 09.03.2024 16:45
  • 3 хвилини читання
Відчуваю запахи, яких не існує: що таке фантомні запахи та наскільки вони можуть бути небезпечними.

Нюх - важлива складова нашого життя, оскільки він допомагає нам розрізняти смаки, відчувати можливі небезпеки навколишнього середовища та зберігати спогади. Тому втрата нюху може негативно вплинути на якість життя.

Також стосовно впливу на ракові клітини: деякі запахи можуть мати більший вплив на стан здоров'я, ніж ми думаємо.

Фантомні запахи можуть вплинути на одну або обидві ніздрі. Ці аромати можуть бути тимчасовими або постійними. Люди, які стикаються з цією проблемою, часто відчувають запах гару, а також гнилого, затхлого, газового, солодкого, металевого та фруктового аромати.

Однією з можливих причин виникнення фантосмії є перевантаження мозку і стресові ситуації, які можуть спричинити збурення у сприйнятті реальності. Фантомні явища також можуть виникати внаслідок захворювань нервової системи або психічних розладів. Роль у виникненні фантосмії можуть відігравати також генетичні чинники і вплив зовнішнього середовища.

Вважається, що фантомні запахи виникають внаслідок зміни нюхової слизової оболонки та сенсорних рецепторів або через порушення передачі та обробки нюхових стимулів.

У більшості випадків фантомні запахи не є приводом для тривоги і зазвичай проходять самі. Проте у деяких випадках нюхові галюцинації можуть свідчити про серйозні захворювання - такі як хвороба Паркінсона або пухлина головного мозку.

Серед поширених причин фантазії виділяють:

  • головний біль/Migraine
  • травма головного мозку;
  • зараження верхніх дихальних шляхів;
  • алергія - це стан, коли імунна система реагує на речовини або речовини, які зазвичай не викликають шкоди організму.
  • запалення слизової оболонки носа;
  • Коронавірусна хвороба 2019.

Діагностика та лікування фантомних запахів

Якщо ви не знаєте, з чим можуть бути пов'язані фантомні запахи та вони не припиняються кілька тижнів, варто звернутися до лікаря.

Підозра на хронічний синусит або поліпи може вимагати проведення ендоскопії носа. Якщо причина неочевидна, може знадобитися комп'ютерна томографія (КТ) навколоносових пазух та магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку.

Про лікування фантомних запахів мало відомо, але головним завданням буде пошук та лікування основної причини. Якщо фантомні запахи виникають через застуду, алергію чи інфекцію, то вони зникають після одужання від цієї причини. Як тільки лікар визначить основну причину фантомних запахів, він призначить відповідне лікування.