Стрес має вплив на сприйняття свого віку.

  • 06.03.2024 08:16
  • 3 хвилини читання
Стрес має вплив на сприйняття свого віку.

У сучасному швидкому та динамічному світі люди щодня зіткнюються з багатьма стресовими ситуаціями, починаючи від заторів на дорогах і шуму, і закінчуючи конфліктами і суворими термінами на роботі.

На нашу соціальну поведінку впливають два гормони.

Різноманітні дослідження вже підтвердили, як, наприклад, тривалий час в дорозі до роботи може поглиблювати симптоми депресії. Стрес надзвичайно впливає на емоційний стан людини, його настрій, фізичне здоров'я та когнітивні здібності, включаючи пам'ять та увагу.

Нове дослідження на тему стресу

Два вчені з Університету штату Північна Кароліна, Софія Е. Лі та Шеваун Д. Нейперт, вирішили дослідити, як змінюється суб'єктивне сприйняття віку у молодих людей в умовах щоденного стресу. У їх дослідженні взяли участь 107 осіб у віці від 18 до 36 років, які протягом дев'яти днів вели онлайн-щоденник.

Перший день був присвячений збору загальної інформації про учасників, їх хронічні захворювання. Наступні дні були присвячені записуванню суб'єктивного віку, вказуванню факторів стресу та оцінюванню почуття контролю над життям.

Стрес змушує людей відчувати себе старшими.

Вчені виявили, що люди, які досвіджують більше стресів, відчувають себе старшими і також оцінюють свій зовнішній вигляд як менш привабливий. Крім того, дослідники виявили, що віра у власні можливості вплинути на події у своєму житті та їх результат впливає на суб'єктивне сприйняття віку.

Протягом п'яти днів спостережень у людей з низьким рівнем контролю над своїм життям середній вік збільшився на два роки. Водночас їхня оцінка зовнішнього віку зросла в середньому на рік.

Однак усе змінювалося зі збільшенням впевненості учасників у тому, що вони мають контроль над своїм життям: вони або не відчували змін у своєму внутрішньому віку, або відчували себе на півроку молодшими. Цей ефект також стосувався їхнього зовнішнього вигляду.

Вчені прийшли до висновку, що молоді люди, які денний стрес відчувають себе старшими, за допомогою почуття особистого контролю пом'якшують негативний ефект. Але у дні, коли почуття контролю було низьким, стрес виявив більший вплив, що призводило до збільшення віку, який суб'єктивно відчувалося.

Науковці вважають, що уявлення про те, що людина керує своїм життям, діє як буфер для суб'єктивного старіння під впливом щоденних стресів.