Синдром Гавани: що це і як він небезпечний

  • 02.04.2024 13:30
  • 5 хвилин читання
Синдром Гавани: що це і як він небезпечний

Гаванський синдром - це набір симптомів, які часто спостерігаються у людей, які були в Кубі. Серед симптомів можна виділити головний біль, запаморочення, втомленість, проблеми зі сном та інші. Цей синдром часто пов'язаний з експозицією шумів, стресом та іншими факторами, які характерні для оточення на Кубі. Важливо надати людям, які були в Кубі, достатньо інформації про гаванський синдром та його симптоми.

Незважаючи на припущення експертів та політиків про можливе використання "таємної зброї" або "спрямованих атак" ворожих країн як причину гаванського синдрому, американські спецслужби після проведення довгих досліджень не змогли підтвердити цю гіпотезу.

Також говорили про "Гаванський синдром" у співробітників національної безпеки США: ЗМІ виявили російське зв'язки.

Під час перевірки, яку провели у сімох різних організаціях, було вивчено близько тисячі випадків "аномальних інцидентів", як їх назвав американський уряд.

Симптоми, про які повідомляли пацієнти, включали в себе широкий спектр станів: від дзвону у вухах, головного болю, підвищеного тиску, нудоти, болю, дискомфорту, дезорієнтації, безсоння, тривоги до втрати пам'яті та інших когнітивних порушень.

Деякі відчували, що потрапили під "вибухову хвилю". Іноді наслідки "гаванського синдрому" зникали швидко, але в інших випадках потерпілим потрібен був тривалий медичний догляд і передчасна пенсія.

Під час розслідування спецслужби досліджували, чи є у певного агресора пристрій, який може викликати подібні симптоми. З семи агентств п'ять ствердили, що це "дуже малоймовірно", а два – що "малоймовірно". Під час спілкування з журналістами вони визнавали, що незважаючи на всі зусилля, їм не вдалося виявити закономірності, які пов'язують окремі випадки.

Але ті, хто страждає на цей синдром, критично сприйняли такі висновки. Конгрес США вимагав від розвідувальних служб більше інформації, оскільки було відомо, що, принаймні, у двох працівників Білого дому у 2020 році в Вашингтоні спостерігалися аналогічні симптоми.

Я бажаю висвітлити: ці результати не піддавають сумніву реальні проблеми зі здоров'ям, про які повідомляли працівники уряду США та члени їхніх родин, включаючи співробітників ЦРУ. Ми будемо уважно враховувати всі ризики для здоров'я працівників агентства, забезпечувати доступ до медичної допомоги і ставитися до кожного офіцера зі співчуттям і повагою, які вони заслуговують, – заявив директор ЦРУ Вільям Бернс.

Нові наукові дослідження синдрому Гавана

Автори двох нових досліджень, проведених під егідою Національних інститутів охорони здоров'я уряду США, не змогли виявити значних відмінностей між американськими держслужбовцями, які повідомили про наявність у себе "гаванського синдрому", членами їхніх родин та контрольною групою. Причини "аномальних інцидентів зі здоров'ям" залишаються невідомими, як і раніше.

Більшість результатів обстеження МРТ мозку учасників дослідження не виявили ніяких патологічних змін. У жодного з них не було виявлено ознак гострої черепно-мозкової травми або крововиливу. Гліоз, аномальну гіперінтенсивність білої речовини чи ішемічні зміни дрібних судин головного мозку виявили лише у частини учасників обох груп.

Чому знову всі згадали про Гаванський синдром?

Недавно вийшло нове дослідження від журналістів CBS News, The Insider і Der Spiegel, в якому вони встановили, що за цими загадковими випадками погіршення здоров'я у американських та канадських чиновників може стояти Росія.

Вони встановили, що для цього росіяни використовують таємну зброю, яка випромінює високоенергетичні промені мікрохвиль або ультразвук. Проте джерела журналістів твердять, що посадовці відмовляються визнати існування такої зброї, оскільки не хочуть стикатися з можливими невдачами у захисті американців.