Що означає креатин і чи є доцільність його використання?

  • 26.01.2024 14:48
  • 3 хвилини читання
Що означає креатин і чи є доцільність його використання?

Що означає креатин і наскільки він ефективний?

Креатин - це амінокислота, яку організм зберігає у формі фосфокреатину, в основному в м'язах, де вона використовується для отримання енергії. Крім того, креатин присутній в головному мозку, а печінка, підшлункова залоза та нирки можуть виробляти близько 1 граму креатину на день.

Також, було встановлено, що новий препарат проти депресії є ефективним засобом в боротьбі з раком.

Більшість людей одержує креатин з морепродуктів та червоного м'яса, хоча його рівень там значно нижчий, ніж у харчових добавках. Ймовірно, креатин допомагає спортсменам покращити результати у веслуванні, стрибках у висоту та футболі. Однак дослідження його впливу на біг, велосипедізм чи плавання є суперечливими.

Як правильно вживати креатин?

Проте, хоча креатин допомагає не всім спортсменам, дані свідчать про те, що він не шкодить, якщо вживати його згідно із рекомендаціями. Деякі спортсмени використовують метод навантаження, приймають креатин у великих кількостях протягом 2 - 5 днів, а потім зменшують дозу.

Цей підхід використовують ті, хто прагне короткочасного підвищення спортивних показників, на приклад перед змаганнями. Інший метод передбачає, що спортсмени приймають менші порції протягом тривалого періоду. Це допомагає підвищити витривалість при тривалих тренуваннях, на приклад, бодібілдингу.

М'язові тканини мають обмежену здатність зберігати креатин, тому якщо вживати великі дози, це не призведе до посилення ефекту від додаткового прийому креатину. Однак, сполучення вуглеводів з креатином може збільшити рівень креатину в м'язах, тим самим сприяючи його ефективності. З іншого боку, сполучення з кофеїном знижує ефективність креатину.

Креатин необхідно приймати тільки після попередньої консультації з терапевтом, оскільки усередину в одночасний прийом таблеток та рідин збільшує ризик передозування. За дотримання правильної дозування, здорова особа може безпечно вживати креатин протягом п'яти років.

Вважається, що при вживанні креатину спортсменом може зроснути ймовірність виникнення теплового удару або судомів м'язів. Щоб уникнути перегріву або дегідратації під час тренувань у спеку, необхідно збільшити кількість споживаної рідини.