Розповсюджені домашні матеріали збільшують ризик раку в чотири рази.

  • 05.04.2024 07:00
  • 3 хвилини читання
Розповсюджені домашні матеріали збільшують ризик раку в чотири рази.

Що вже відомо про полібромовані дифенілетери (ПБДЕ)?

Полібромовані дифенілетери (ПБДЕ) входять до групи броморганічних сполук та мають властивості вогнезахисного захисту. Широке застосування цих сполук дозволяє підвищити вогнестійкість різних матеріалів, таких як будівельні матеріали, пластик, меблі, електроніка та навіть автомобілі.

Було виявлено простий спосіб зменшення ризику дитячого раку.

У людському організмі ці речовини можуть потрапити через забруднений домашній пил, повітря, споживчі товари, а також разом із їжею. ПБДЕ мають високу стійкість і можуть акумулюватися в тканинах тварин, переходячи по харчових ланцюгах. Наприклад, їх виявлено в оселедці та трісці з Балтійського моря, при цьому найбільша концентрація цих речовин виявляється в печінці риб.

Вчені вже вивчили токсичність ПБДЕ: вони можуть шкодити роботі ендокринної та репродуктивної систем, впливати на гормони щитоподібної залози і мати естрогеноподібну дію.

Попередні дослідження вказують на зв'язок полібромованих дифенілетерів (ПБДЕ) з порушеннями обміну речовин, ожирінням, захворюваннями щитоподібної залози та деякими внутрішніми злоякісними пухлинами. ПБДЕ можуть переходити через плаценту до плода та через грудне молоко до дитини, що збільшує ймовірність розвитку у дітей порушень нервової системи.

Рак викликає ПБДЕ.

У ході нового дослідження, науковці з Китаю та США дослідили вплив ПБДЕ на загальну та специфічну смертність. Шляхом використання даних американської програми National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), вчені проаналізували інформацію про 1100 осіб, які у 2003-2004 роках брали участь в дослідженні крові на наявність ПБДЕ. Науковці порівняли ці результати зі статистикою смертей, які сталися до 2019 року.

За отриманими даними, люди з високим рівнем ПБДЄ в крові мають у чотири рази більший ризик померти від раку, ніж ті, у кого мінімальний вміст ПБДЕ. Цей факт був виявлений незважаючи на вік, стать, індекс маси тіла, етнічну приналежність, спосіб життя та соціально-економічні чинники. Проте не було виявлено значущого зв'язку між рівнем ПБДЄ і загальною смертністю або смертністю від серцево-судинних захворювань.