Розмір мозку людей зростає: як це впливає на здоров'я

  • 26.03.2024 18:15
  • 4 хвилини читання
Розмір мозку людей зростає: як це впливає на здоров'я

Розмір мозку може змінюватися впродовж життя конкретної людини, а також у людей загалом протягом еволюційного процесу. Останні дослідження показують, що мозок людини збільшується, що має важливе значення для здоров'я.

Також на тему: створили клей для мозку - що це таке і як він може бути використаний.

Нове дослідження величини мозку

Учені з Університету Каліфорнії в Дейвісі (США) здійснили аналіз результатів магнітно-резонансної томографії, яку пройшли 3226 осіб у період з 1930 по 1970 роки. На момент проведення МРТ учасники перебували у віці від 45 до 70 років.

Автори дослідження виявили, що у моделі спостерігалося збільшення окремих структур головного мозку у молодших людей. Наприклад, внутрішньочерепний обʼєм стабільно зростав від десятиліття до десятиліття. У тих, хто народився у 1930-ті роки, середній обʼєм складав 1234 кубічних сантиметри, тоді як у тих, хто народився у 1970-х, він становив 1321 кубічний сантиметр, що на 6,6% більше.

Площа кори мозку значно збільшилася. Серед учасників дослідження, які народилися в 1970 році, вона складала 2104 квадратних сантиметри, у порівнянні з людьми, які народилися в 1930 році, коли вона була меншою на 15% і становила 2056 квадратних сантиметрів. Аналогічні зміни відбувалися і в інших структурах мозку, таких як сіра речовина, біла речовина і гіпокамп, який відіграє важливу роль у процесах навчання та запам'ятовування.

Чому росте розмір мозку

За дослідженням авторів, збільшення розміру мозку може призвести до збільшення мозкового резерву у людини, що означає більшу кількість здорових ділянок мозку, які зможуть компенсувати пошкоджені області. Це може знизити загальний ризик вікових деменцій у людей.

Більші структури мозку, схожі на ті, які були досліджені в нашій роботі, можуть вказувати на покращений розвиток та здоров'я мозку. Велика структура мозку є більшим резервом мозку і може пом'якшувати наслідки вікових захворювань мозку, таких як хвороба Альцгеймера та пов'язані з нею деменції, - відзначив один із авторів дослідження Метью Пасе.

Вчені, обговорюючи можливі причини збільшення мозку, вказали, що це не тільки генетичний фактор. Вони вважають, що важливу роль відіграють соціальні та культурні фактори, а також освіта.

Загалом і в цілому, за останні 20 тисяч років розмір головного мозку у людей значно зменшився. Кроманьйонець в середньому на 5-10% перевершував сучасну людину за розміром мозку, і антропологи поки не дійшли спільної думки про причини цього явища.

Однією з можливих причин є зміни в харчуванні. Більше 20 тисяч років тому люди споживали значну кількість м'яса. Проте після початку землеробства споживання м'яса різко зменшилося, а з недостатнім урожаєм стало неодмінно виникати голод. Це тримало ріст дітей на низькому рівні, тому середня зріст мисливців палеоліту був подібним до європейців епохи другої половини XX століття. Можливо, подібний вплив недостатнього харчування має і на розвиток мозку. Проте остаточне роз'яснення цього питання потребує подальших досліджень.