Росіяни поширюють фейки про те, що українці відмовляються донорити кров для військових.

  • 26.02.2024 16:02
  • 6 хвилин читання
Росіяни поширюють фейки про те, що українці відмовляються донорити кров для військових.

У мережі поширюється інформація, що мешканці Харкова та прилеглих областей відмовляються надавати допомогу бригадам із Заходу України, зокрема 14 окремій механізованій бригаді.

Також щодо недовіри: росіяни поширюють неправдиву інформацію про зниження народжуваності в Україні.

Це стосується передачі донорської крові, зокрема. У зв'язку з цим, кров збирають усюди, де тільки можна. Наприклад, у Києві провели акцію добровільного збору донорської крові, але люди неохоче діляться нею.

Знімок екрану повідомлення

Система донорства в Україні працює таким чином: особа, яка має бажання стати донором, повинна звернутися до ближайшого центру забору крові. Там вона пройде медичний огляд, після чого визначиться, чи підходить вона як донор. Після цього особа може регулярно перебувати у програмі донорства крові, допомагаючи людям, які потребують трансфузії. Таким чином, система донорства в Україні дозволяє забезпечувати своєчасну та необхідну допомогу пацієнтам з різними захворюваннями.

Такі припущення є безглуздими, оскільки в Україні створено систему планового донорства, яка дозволяє забезпечити постійні запаси крові та її компонентів. Координацією постачання запасів між регіонами займається спеціалізована державна установа "Український центр трансплант-координації".

Кров, в тому числі і для військових, постійно збирають по всій території України. Міністерство охорони здоров'я України регулярно повідомляє про потребу крові в усіх областях, і в більшості областей потрібні усі групи крові. Тому оголошення про потребу у крові у Києві ніяк не свідчить про те, що на Сході відмовляються здавати кров.

14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого з міста Володимир-Волинський (Волинська область) фактично бере участь у бойових діях на Харківщині. З 2014 року вона виконувала завдання у зоні проведення Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил в Донецькій та Луганській областях. Хоча бригада базується у Володимирі-Волинському, це не означає, що всі її військовослужбовці мають зв'язок з цим містом чи областю. Члени бригади можуть бути з будь-якого куточка України.

Як відбувається здача крові у Харкові

З початку 2024 року у Харкові зупинили роботу донорські пункти у лікарнях, тепер кров можна здати тільки у Харківському обласному центрі служби крові та його відділенні в ТРЦ "Нікольський". Це не означає, що пункти збору крові закрилися через відсутність охочих донорів – їх перепрофілювали у банки крові, де зберігають і переливають кров реципієнтам. Для забезпечення безпеки процедур та проведення необхідних обстежень функцію збору крові тепер виконує саме центр крові.

За словами прес-секретарки Харківського обласного центру служби крові Валентини Таран, на території області діють мобільні бригади, які забезпечують можливість охочим здати кров.

Мобільна бригада - це повний цикл приймання кроводарів, як на нашій станції на Клочківській. Вже зараз у нас заплановані графіки роботи мобільної бригади на червень місяць, і це, як мінімум, три-чотири, а іноді й п'ять разів на тиждень наша бригада виїжджає в область, на підприємства, установи - там, де у нас вже є така сильна співпраця, - пояснює Таран.

Прес-секретарка також відзначає, що з 1 січня 2024 року не було зниження показників щодо збирання крові.

Як забезпечують Збройні Сили України донорською кров'ю

За поясненням Міністерства охорони здоров'я України, механізм забезпечення потреб Сил безпеки та оборони донорською кров'ю враховує запити на необхідну кількість крові від бойових підрозділів. Це дозволяє вчасно підготувати та доставити ці об'єми в зону бойових дій. Процес отримання донорської крові та її компонентів медичними підрозділами сил безпеки та оборони включає такі кроки:

  • Кожен медичний підрозділ призначає відповідальну особу за замовлення донорської крові та її компонентів. Військові медики мають право самостійно вирішувати, як зручніше їм замовити кров - від бригади чи окремих медичних підрозділів.
  • Центр крові забезпечує необхідний обсяг донорської крові та її компонентів, в той час як регіональний координатор забезпечує отримання, транспортування та розподіл їх відповідно до заявок.

Авторка тексту: Аліна Тропіна.