Перша медична допомога: як зупинити кровотечу та накласти джгут

  • 23.09.2023 10:30
  • 3 хвилини читання
Перша медична допомога: як зупинити кровотечу та накласти джгут

Перша медична допомога: як зупинити кровотечу та накласти джгут

Незважаючи на те, що життя повне непередбачуваних подій, кожен з нас може стати свідком травми, яка вимагає негайного медичного втручання. Вміння надавати першу медичну допомогу може врятувати життя і зменшити наслідки травм. Однією з найчастіших ситуацій, коли потрібно негайно зупинити кровотечу, є випадки пошкодження кровоносних судин.

Кровотеча - це неприємна і небезпечна ситуація, яка вимагає негайних заходів. Час, пройдений між моментом травми і початком прийняття допомоги, може мати вирішальне значення для виживання потерпілого.

 

Перш ніж приступати до надання допомоги, потрібно захистити себе, надівши рукавички. Якщо кровотеча слабка, можна використовувати просте біле чисте полотно або пов'язку для накладання тиску на місце кровотечі. Важливо не залишати без уваги такі штуки, як дезінфектування рук перед контактом з відкритою раною, а також намагатися не контактувати з кров'ю потерпілого, оскільки це може бути потенційно небезпечним для надавача допомоги.

У разі сильної артеріальної кровотечі, коли кров б'є фонтаном, треба невідкладно накласти джгут. Джгут - це техніка накладання стягуючого тиску на кровоносний судину, яка зупиняє кровотечу і допомагає потерпілому до отримання медичної допомоги.

Основні правила для накладання джгута:

 

1. Забезпечити видимість пошкодженого судини.

2. Всі рухи мають бути швидкими і рішучими.

3. Використовувати тільки широку і довгу стрічку або пов'язку.

4. Розташовувати джгут вище місця кровотечі.

5. Не дозволяти зосередженням судин під джгутом.

6. Накласти джгут міцно і зв'язати його.

Місце накладання джгута визначається вище місця пошкодження. Наприклад, при кровотечі з кінцівки, джгут потрібно накласти вище раніше, біля суглоба, на відстані здалеку від ранки. Після накладання джгута необхідно швидко звернутися до медичних працівників, оскільки носіння джгута більше 1-2 годин може завдати шкоди.

У разі кровотечі з великої артерії, такої як сонцевидна артерія на шиї, накладання джгута є необхідністю. У цьому випадку намагайтеся зупинити кровотечу тиском на артерію однією рукою, поки не накласте джгут і не отримаєте медичну допомогу.

Великим помічником при наданні першої допомоги є навчання правильної техніки надання першої допомоги. Це може бути важливою навичкою в будь-якому житті, адже ми ніколи не знаємо, коли вона знадобиться. Знання про те, як зупинити кровотечу і накласти джгут, можуть рятувати життя в ситуації надзвичайного стану до приходу медичних працівників.

Запам'ятайте, головне правило - не упускайте час і негайно надавайте допомогу, адже час - це життя!