"Останнє, що я побачив – це розбитки, що летіли у мої очі": як відбувається процес реабілітації осіб з вадами зору.

  • 22.01.2024 15:18
  • 8 хвилин читання
"Останнє, що я побачив – це розбитки, що летіли у мої очі": як відбувається процес реабілітації осіб з вадами зору.

Люди зі зниженими зоровими функціями в Україні

Також є інформація про те, як відбувається реабілітація військових після проведення остеопротезування. Це пояснення надає ортопед.

7 років тому на світовому рівні була піднята проблема реабілітації незрячих. Щоб привернути увагу до цього питання, ВООЗ запропонувала ініціативу під назвою "Реабілітація 2030: заклик до дії". Це був перший раз, коли було наголошено на важливості профілактики сліпоти, відновленні зору та наданні реабілітаційних послуг у рамках офтальмологічної допомоги.

Історія відновлення незрячого воїна

Олександр Юрченко – 36-річний доброволець із міста Прилуки, що розташоване на Чернігівщині. Важке поранення воїн отримав наприкінці 2023 року, коли він був на Куп'янському напрямку. Це сталося під час мінометного обстрілу. Олександр згадує, як він відчув, що його руки та обличчя були поранені, а очі померкли. Щоб вижити, йому довелося випадково пробиратися із-під обстрілу.

Після обстрілу захиснику здалося, що він бачив ще приблизно десять хвилин. Удар спалахнув на правій стороні, і його очі дуже заболіли. Олександр впав на землю, його рука затрепетала - він думав, що втратив її, але на щастя, це не сталося. Удар був дуже сильним. Він двома руками відкрив ліве око, проте більше нічого не міг бачити і не розумів, куди йти.

У процесі реабілітації піддається військовий Олександр / Зображення UNBROKEN.

За своїм розумінням Олександр повідомив товаришам про свою ситуацію та за їх порадою чекав на їхнє прибуття. Через певний час Олександр замерз і зрозумів, що потрібно рушати вперед. Він навіть не знайшов свій рюкзак та автомат, тому встав і пішов без них. Він рухався навмання, по лісовому масиву, і непрочитано зустрів бліндаж своїх товаришів.

Що найцікавіше – під час подорожі я ні разу не зіткнувся з жодним деревом. Знайшов стежку, повернув праворуч і вже чув, як товариші говорять про те, що треба зайти в блиндаж, – розповів непохитний захисник.

Бійці зразу ж надали Олександру першу медичну допомогу, наклали пов'язки на його очі та руки. Він не пам'ятає, куди його вперше евакуювали, але йому сказали, що там не мають спеціалізації на таких травмах. Потім його перевезли в Харків, де лікар повідомив: "При вашій пораненні нічим не можу допомогти". Він провів три дні в Харкові, а потім його перевезли до Львова. В військовому госпіталі йому дали тростину, представники організації допомоги незрячим людям прийшли й допомогли йому налаштувати телефон на спеціальні можливості. Він каже, що навіть не запитував, чи знову зможе бачити, бо відразу зрозумів, що назавжди втратив зір.

"Я не відношу себе до людей, які здаються. Життя триває", – зазначає Олександр Юрченко вже у Центрі НЕЗЛАМНІ, де проходить процес реабілітації та адаптації до нових умов. Зараз він працює з ерготерапевтом, який складає індивідуальну програму занять для нього. Разом з фахівцем захисник навчається орієнтуватися у просторі, розпізнавати побутові предмети, навіть користуватися комп'ютером та інтерактивною клавіатурою.

Реабілітація осіб з вадами зору в Україні

Реабілітація осіб з втратою зору - надзвичайно важливе завдання на сьогодні. Кількість поранених захисників, які повністю або частково втратили зір, з кожним днем війни зростає. За даними Національної служби здоров'я України, протягом періоду з лютого 2022 року по липень 2023 року вперше діагноз, пов'язаний зі сліпотою або втратою зору, було поставлено 38 870 людям.

За даними звіту Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні під назвою "Аналіз ситуації реабілітації людей з порушеннями зору", в Україні:

  • відсутній визначений перелік та чіткий порядок надання реабілітаційних послуг для осіб з порушенням зору.
  • в громадах відсутні послуги реабілітації, а також відсутнє концептуальне уявлення щодо організації та фінансування цих послуг.
  • Не вистачає достатньо підготовленого персоналу для співпраці з людьми, у яких порушена зорова функція.

Установи вищої освіти поки що не мають затверджених програм навчання з підготовки фізичних та ерготерапевтів спеціально для роботи з незрячими пацієнтами.

Таким чином, фахівці реабілітаційних центрів власноручно створюють такі програми. Центр НЕЗЛАМНІ вдалося спільно з Програмою розвитку ООН (UNDP) розробити їх завдяки проєкту "Побачимо перемогу: програма реабілітації для людей з порушеннями зору", який було успішно втілено за фінансової підтримки Уряду Японії. У рамках проєкту було придбано спеціальне обладнання для відновлення та адаптації таких пацієнтів, а також розроблена нова модель реабілітації.

Під час процесу реабілітації люди освоюються новими навичками / Зображення UNBROKEN.

Модель включає в себе роботу з пристосування та розвитку життєво необхідних навичок у нових умовах, таких як орієнтування в просторі, мобільність, домашнє господарство, використання телефону та комп'ютера. Цей підхід до реабілітації необхідний не тільки з метою допомоги людям з інвалідністю, але й для профілактики інвалідності. Крім того, в межах проєкту з ПРООН для Центру НЕЗЛАМНІ:

  • забезпечать апаратуру для очних протезувань;
  • Забезпечення освіти офтальмологів-протезистів, фізіотерапевтів та психологів.

Усе це свідчить про інтегрований підхід та створення необхідних умов для реабілітації пацієнтів з порушеннями зору.

"Для мене зараз все починається знову. Починаю ходити, вчитися, скоро й зуби будуть прорізуватися", – жартома ділиться Олександр. Іншим людям з подібним пораненням Незламний бажає не здаватися і не впадати духом, бо українці – "козаки роду, якому немає перекладу".

Інформація: Благодійна організація "Медичні інновації" спільно з ПРООН реалізувала проект "Побачимо перемогу: програма реабілітації осіб з втратою зору" в рамках проекту "Сприяння безпеці населення України шляхом реагування на кризу, спричинену війною", за допомогою фінансової підтримки уряду Японії.