Неприємний запах з рота виникає з-за різних причин. Спеціалісти стоматології змогли знайти пояснення цьому явищу.

  • 19.02.2024 12:31
  • 4 хвилини читання
Неприємний запах з рота виникає з-за різних причин. Спеціалісти стоматології змогли знайти пояснення цьому явищу.

Чому виникає неприємний запах з рота? Неприємний запах з рота може бути спричинений різними причинами. Одна з найпоширеніших - це недостатнє дотримання гігієни порожнини рота. Неочищені залишки їжі, бактерії та осад на язику можуть викликати погіршення запаху. Також запах з рота може бути наслідком пиття кави, часного паління, а також розмноження бактерій в порожнині рота через захворювання. Для уникнення неприємного запаху рекомендується регулярно чистити зуби, вживати жувальний гумку, полоскати рот антисептиком та відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів.

Основною причиною галітозу, або неприємного запаху з рота, є газ метантіол, відомий також як метилмеркаптан (CH3SH). Крім володіння запахом гнилої капусти, цей газ є результатом метаболізму полімікробних колоній, які проживають у пародонтальній кишені (малий простір між яснами та зубом) і на поверхні язика.

Тема "Молочні зуби у дорослому віці: причини та догляд" також важлива. Її потрібно дослідити і розібратися, чому це відбувається, а також як правильно доглядати за ними.

Незважаючи на відомі дані про роль CH3SH, досі залишалося невідомим, які саме бактерії в роті виробляють цей газ і як вони взаємодіють. Міжнародний колектив дослідників взявся за це завдання, щоб розкрити цей процес.

При хворобах травних органів, супроводжуваних галітозом, в ротовій порожнині спостерігається патологічне збільшення анаеробних мікроорганізмів, що викликає неприємний запах. Це може серйозно вплинути на соціальне життя людини.

За вченими, запах з рота може походити від залишків їжі на зубах та язику. Серед речовин, які викликають цей запах, можуть бути леткі сірчані сполуки, поліаміни, коротколанцюжкові жирні кислоти та індоли. Особливо важливими у цьому випадку є леткі сполуки з сірководнем, метилмеркаптаном та диметилсульфідом.

Автори статті пояснили, що метилмеркаптан має дуже низьке порогове нюхове значення - 0,070 частин на мільярд, у порівнянні з 0,41 частин на мільярд для H2S і 3,0 частин на мільярд для (CH3)2S. Навіть мінімальний вміст метилмеркаптану може викликати неприємний запах. Більше того, виділення CH3SH пов'язане з захворюваннями пародонту і може служити біомаркером пародонтиту.

Які мікроорганізми виділяють неприємні запахи?

Для проведення досліджень з різними бактеріями, науковці створили систему анаеробного спільного культивування, яка дозволила вивчити їх взаємодію та здатність впливати один на одного на відстані, наприклад, шляхом виділення активних компонентів.

Дослідження показали, що одним із основних виробників метилмеркаптану є бактерія Fusobacterium nucleatum (паличка Плаута), яка є грамнегативною анаеробною неспороутворюючою бактерією і взаємодіє з бактеріями Streptococcus gordonii. З використанням ізотопних індикаторів та аналізу експресії генів науковці встановили, що S. gordonii виділяють амінокислоту орнітин, що підвищує потребу F. nucleatum у метіоніні. Це спричинює збільшення метаболізму метіоніну та утворення метилмеркаптану.

Дослідники зауважили, що S. gordonii разом з F. nucleatum відіграють важливу роль у утворенні метилмеркаптану. Глибше зрозуміння основних взаємодій між бактеріями порожнини рота, які беруть участь у виробництві метилмеркаптану, може призвести до розробки ефективних методів профілактики неприємного запаху з рота та пародонтиту.