Не лише просте звикання може призвести до того, що кава вже не надає бадьорості, а навіть іноді викликає відчуття втоми.

  • 13.03.2024 07:30
  • 3 хвилини читання
Не лише просте звикання може призвести до того, що кава вже не надає бадьорості, а навіть іноді викликає відчуття втоми.

Кофеїн - найпопулярніший стимулятор у світі. Вважають, що він дає енергію і бадьорість, але впливає на кожну людину по-різному. За даними Управління з контролю якості харчових продуктів та медикаментів (FDA), у середній чашці кави знаходиться приблизно 80-100 мг кофеїну.

На тему надмірного вживання кави: як впоратися зі стресом, тривогою та підвищеною нервовою збудливістю

Чому кава не робить бадьорим.

Кава, як напій, не є причиною відчуття втоми, але кофеїн, який міститься в ній, може викликати цей ефект. Це може статися з різних причин.

Кава блокує рецептори аденозину в мозку, але не впливає на вироблення цієї хімічної речовини. Аденозин - важлива речовина для циклу сну та бодрості. Під час неспання рівень аденозину збільшується, а під час сну - знижується. Молекули аденозину зв'язуються з рецепторами нейронів мозку, що сповільнює його активність перед сном.

Проте кофеїн прив'язується до аденозинових рецепторів та запобігає цьому. Людський організм дуже швидко засвоює кофеїн, тому ефект від кави деякі люди можуть відчути лише через кілька хвилин. Тривалість збереження кофеїну в організмі у всіх різна - зазвичай від трьох до п'яти годин.

Незважаючи на те, що кофеїн блокує рецептори аденозину, він не впливає на синтез нових молекул цього речовини. Після припинення дії кофеїну молекули аденозину знову можуть зв'язуватися з рецепторами, що призводить до відчуття сонливості.

У деяких людей може виникати толерантність до кофеїну. Коли кофеїн блокує рецептори аденозину, організм починає виробляти більше молекул аденозину для компенсації частого вживання кофеїну.

Вивчення демонструють, що люди, які постійно споживають кофеїн, можуть набути стійкості до його збудливого впливу.

Існують інші чинники, які можуть призвести до зниження ефективності кави.

Однією з причин втоми після кави є також інші фактори.

  • В нормі, або "без боргу", сну - це коли ми відпочили оптимальну кількість годин за останні 14 днів. Якщо ми спимо недостатньо, починаємо відчувати втому, яку навіть кава не здатна зняти.
  • Дослідження впливу кофеїну на сон показало, що його вживання може призводити до порушень сну. Метааналіз показав, що споживання кофеїну скорочує загальний час сну на 45 хвилин і знижує якість сну на 7%.

Важливо пам'ятати, що крім кави існують інші напої, які містять кофеїн. Загальний вплив на організм залежить від сумарної кількості кофеїну з усіх джерел і від частоти споживання кави.

Якщо дотримуватися норми 400 мг кофеїну або менше на день, уникати доданого цукру у вигляді збитих вершків або сиропу, можна уникнути недоліку у вигляді втоми.