Існує чотири типи сну: визначте свій та його вплив на ваше здоров'я.

  • 14.03.2024 07:31
  • 5 хвилин читання
Існує чотири типи сну: визначте свій та його вплив на ваше здоров'я.

Широкі наукові дослідження підтвердили, що недостатній сон може сприяти поширенню різних хронічних захворювань, включаючи цукровий діабет другого типу. Проте лише 15% осіб вдається зберігати стабільний розклад сну, що робить проблему недосипання важливою глобальною проблемою у галузі охорони здоров'я.

Також, щодо теми "Яке харчування зупинить розвиток діабету 2-го типу"

Нове дослідження сну проведене для вивчення способів покращення якості сну.

Вчені з різних навчальних закладів, таких як Університет штату Пенсільванія, Флоридський університет, Піттсбурзький університет, Аризонський університет (всі у США), а також Університетська лікарня в Мотолі (Чехія), провели аналіз даних, які були отримані від 3683 американців, і ідентифікували чотири основних шаблони, що характеризують сон більшості людей. Після цього дослідники дослідили те, як кожен з цих шаблонів впливає на здоров'я людини в довгостроковій перспективі.

Аналізувалася група дорослих, що брали участь у національному дослідженні з питань середнього віку в США. Учасники надавали інформацію про свій режим сну, а також про кількість та характер їхніх хронічних захворювань.

Під час дослідження враховувалися такі фактори, як стать, вік, раса, рівень освіти, сімейний стан, наявність дітей, зайнятість, куріння, вживання алкоголю та регулярне заняття фізичними вправами. Науковці використовували дані, зібрані в період з 2004 по 2006 роки та з 2013 по 2017 роки.

Існує чотири типи сну, які регулюються нашими циркадіанними ритмами і впливають на наше фізичне та емоційне здоров'я.

На основі цих даних було виявлено чотири головні типи людей з різними характеристиками сну.

Здоровий сон. Ці люди відповідали оптимальному розкладу сну протягом всього дослідження, а також в перервах між періодами збору даних, тобто спали принаймні 7-9 годин 4 дні на тиждень.

Відпочивати на вихідних. Учасники дослідження спали нерегулярно і в середньому не більше семи годин. Але на вихідних тривалість їхнього сну збільшувалася до нормальної або навіть перевищувала дев'ять годин.

Не можна недооцінювати проблему безсоння. У пацієнтів з цим станом виявлені клінічні симптоми, такі як тривалий сон менше, ніж сім годин, постійна втома протягом дня (вони відчували безсилля принаймні чотири рази на тиждень) і труднощі зі засинанням - їм потрібно було більше ніж 30 хвилин, щоб заснути.

Недостатній сон. Для цієї категорії учасників дослідження було характерно переважно хороше сонце, але їм понад чотири рази на тиждень доводилося спати вдень, щоб почуватися добре.

Вплив різних типів сну на здоров'я

До останніх двох груп було включено 77% учасників дослідження. Обидва сні графіків були не оптимальними для тих, хто їх дотримувався. Безсоння збільшило ризик хронічних захворювань на 72 – 188%, включаючи хвороби серця та судин, цукровий діабет та депресію. Однак сон вихідних не мав відношення до хронічних захворювань.

Дослідники вказують, що більшість учасників дослідження (68%) не змінили своїй графік сну протягом 10 років. Це знову підтверджує, що коригувати звички, пов'язані зі сном, є дуже складно, і можливо, для цього потрібно змінити всій спосіб життя.

Автори дослідження закликають розробити різні програми для підтримки здорового сну та підкреслюють його важливість для якості життя людини. Якщо значна зміна розкладу дня неможлива, то, на їхню думку, варто дотримуватися хоча б гігієни сну: обмежити використання мобільних телефонів перед сном, регулярно займатися фізичними вправами і уникати вживання кофеїну перед сном.