Як зберегти здорові суглоби протягом усього життя

  • 16.02.2024 10:01
  • 8 хвилин читання
Як зберегти здорові суглоби протягом усього життя

Також важливо знати, на що треба звернути увагу під час вибору засобів для полегшення болю у м'язах та суглобах.

Для забезпечення додаткової захисту, верхня частина кістки покрита хрящем та оболонками. Завдяки цьому, вони не тертаються, а непомітно ковзають.

Зі зростанням віку кількість смазової рідини в суглобовій кишені зменшується. Це призводить до контакту хрящів кісток, їхнього зношування і розрідження. Крім того, кістки, які лежать поряд із хрящами, тертям між собою, що призводить до болю, запалення та набрякання суглоба. Порожнини в місцях зношування хряща можуть наповнюватися кальцієвими солями. Велика кількість кальцифікатів ускладнює рух і забезпечує невитримний біль.

Захворювання суглобів

Старіння кісток спричиняє такі стани:

  • Остеопороз - це стан, при якому кістки стають дуже крихкими, тому будь-яке різке навантаження може викликати перелом.
  • Остеоартрит - це захворювання, при якому хрящі, що покривають кінці кісток у суглобах, стають тоншими, що спричиняє запалення та біль у суглобі.
  • Остеомаляція – це процес розм'якшення кісток, який виникає внаслідок серйозного нестачі вітаміну D.

Звичайно, неможливо сказати, що в кожної людини на 60-річчя виникають ослаблені і болючі суглоби. Крім природних процесів старіння, проблеми зі скелетом можуть виникати через інші фактори, такі як генетика, сидячий спосіб життя або надмірне споживання алкоголю.

Важливо берегти суглоби змолоду. / Фото Shutterstock

Травми, отримані у молодості, можуть викликати біль в пізніші роки життя.

Таке насправді трапляється - зламана у 20 років нога починає більшити в 70. Чому це відбувається, точно невідомо. За даними деяких досліджень, зламані кістки, травми суглобів та сильні розтягнення є причиною приблизно 12% всіх випадків артриту у похилому віці. Є великий шанс уникнути болю від старих травм, головне - піклуватися про це заздалегідь.

Інколи, на жаль, стає так, що ми вже маємо справу з болем. Щоб полегшити його, можна скористатися лікарськими препаратами. Сучасні засоби допомагають подолати біль в мʼязах та суглобах. Одним з таких засобів є Вольтарен Емульгель, який поєднує в собі властивості гелю та емульсії.

Серед переваг Вольтарен Емульгелю можна виділити наступні:

  • тричі діє: зменшує біль, знімає запалення та прискорює процес одужання;
  • починає полегшувати біль вже через 1 годину;
  • діє тривалий час: завдяки поступовому вивільненню активного компонента та накопиченню його в організмі та шкірі.
  • прозорний, тому не залишає слідів і має нейтральний аромат;
  • виготовлено в Швейцарії.

Вольтарен Емульгель знаходить широке застосування. Він досить ефективний при лікуванні болю в м'язах і суглобах, спричиненого розтягуваннями, спортивними травмами і ревматичними болями м'яких тканин.

Вольтарен Форте містить, крім основного активного інгредієнту - диклофенаку діетиламіну, також допоміжну речовину - олеїновий спирт. Ця складова сприяє перенесенню диклофенаку через шкірні бар'єри до глибинних тканин. Інші протизапальні знеболюючі засоби використовують олеїнову кислоту для доставки активного інгредієнту через шкіру, але не всі допоміжні компоненти впливають на шкірний бар'єр людини однаково.

Олеїловий спирт, що знаходиться у препараті Вольтарен Форте, може проникати через шкірний бар'єр у значних кількостях без довготривалого негативного впливу на його цілісність. Натомість, олеїнова кислота, яка може бути присутня в інших засобах для місцевого застосування, негативно впливає на цілісність шкірного бар'єра і цей вплив не є повністю зворотним.

Отже, поширене застосування препаратів, які містять олеїнову кислоту, може призвести до втрати захисних властивостей шкіри від зовнішніх ризиків на тривалий період часу.

Як уникнути проблем з кістками та суглобами у похилому віці

В будь-якому випадку, кістки поступово втрачатимуть свою масу, а в суглобах зменшуватиметься кількість суглобової рідини. Це є природним процесом старіння, до якого також додаються індивідуальні генетичні особливості та минулі хвороби. Але людина може уповільнити цей процес, і весь секрет полягає у способі життя. Так, збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи є необхідними для здоров'я кісток протягом усього життя.

Здоровий спосіб життя допоможе зберегти міцні суглоби. Фото Pexels

Активний спосіб життя є важливим для збереження здоров'я кісток та суглобів та уповільнення вікових змін. Людям, які досягли 65-річного віку, рекомендується проводити дві з половиною години на тиждень на фізичні навантаження. Варто приділити увагу не самому бігу марафону раз на тиждень, а, наприклад, щодня виконувати прості активності: прогулянки ввечері, підйом по сходах, нести пакети з магазину. Необхідно також включити в програму тренування для поліпшення балансу та гнучкості, такі як йога або танці, що допоможе зменшити ризик падіння.

Кальцій та вітамін D є необхідними для здоров'я кісток. Кальцій відіграє ключову роль у формуванні та зміцненні кісток. Тому, щоб підтримувати кісткову масу, потрібно споживати продукти, які містять достатню кількість кальцію: молоко, мигдаль, броколі, капусту, бобові, консервований лосось та сардини.

У чоловіків та жінок віком від 18 до 50 років потрібно щодня споживати 1000 мг кальцію. При досягненні 50 років жінки повинні збільшити щодобову дозу до 1200 мг, а чоловіки - до 70 років.

Слід також враховувати, що вітамін D сприяє засвоєнню та використанню кальцію організмом. Джерелами його є сонячне світло, жирна риба (форель, сиг, тунець), гриби та яйця. Для дорослих у віці від 51 до 70 років рекомендовано щодня споживати 600 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D, після 70 років - 800 МО, включаючи їжу або додатки до неї.

Відмова від куріння та надмірного споживання алкоголю має велике значення для здоров'я. Куріння може сприяти розвитку остеопорозу, а алкоголь заважає нормальному засвоєнню кальцію та вітаміну D. Вживання спиртних напоїв збільшує ризик падінь, а постійне вживання алкоголю знижує рівень тестостерону у чоловіків та естрогену у жінок, що впливає на повільне утворення нових клітин кісткової тканини.

Отже, з віком функціонування суглобів починає погіршуватися, що збільшує ризик їх захворювань. Однак зміна способу життя може допомогти уникнути цих проблем. Тому варто починати дбайливо ставитися до суглобів ще в молодості.

Олексій Ковачик та ін. Часові відмінності у впливі олеїнової кислоти та олейлового спирту на бар'єр шкіри людини. Молекулярна фармація. 2023, 20, 12, 6237-6245.