Як впливає вагітність на жіноче здоровʼя: неймовірне відкриття.

  • 27.03.2024 11:45
  • 4 хвилини читання
Як впливає вагітність на жіноче здоровʼя: неймовірне відкриття.

Фахівці з галузі гінекології, акушерства, репродукції та педіатрії з Єльської медичної школи та Каліфорнійського університету в США використали епігенетичний годинник (групу маркерів ДНК) для оцінки біологічного старіння у жінок під час вагітності та після пологів.

Також розмова йде про те, що рання вагітність удвічі збільшує ризик передчасної смерті жінки.

Стрес для організму під час вагітності може мати негативний вплив на здоров'я майбутньої матері та її дитини.

Вагітність є важкою фізіологічною переіспитанням для організму жінки, яке може виявити приховані проблеми. Наукова стаття 2023 року підтверджує зв'язок між вагітністю та прискореним біологічним старінням.

Це підтверджується даними епігенетичних годинників - складним комплексом епігенетичних змін у ДНК, які допомагають визначати біологічний вік тканин або органів. У свою чергу, біологічний вік є найкращим показником можливих проблем зі здоров'ям, наприклад серцево-судинних захворювань та деменції.

Нове дослідження про вагітність.

На даний момент група лікарів з Америки розширила висновки своїх колег після того, як вони проаналізували зразки крові від 119 жінок на трьох різних етапах вагітності. Деякі зразки були зібрані у 68 учасниць приблизно за три місяці після народження дитини. За цими даними вчені були в змозі оцінити швидкість біологічного старіння у жінок на основі основних компонентів епігенетичних годинників - мітильних міток PCHorvath1, PCPhenoAge та PCGrimAge.

Потім дослідники провели аналіз зв'язку між тривалістю вагітності, швидким біологічним старінням та наслідками цих ефектів після народження дитини. У своїх моделях вони враховували вік матері, її етнічну приналежність, освіту, сімейний дохід, індекс маси тіла до вагітності та інші фактори.

Старіння та молодіння

Під час дослідження виявлено зв'язок між тривалістю вагітності та біологічним віком. Наприклад, на 18-му тижні вагітності показники скоригованого біологічного віку зросли на 2,39 року для PCPhenoAge, на 1,19 року для PCGrimAge, на 2,52 року для GrimAge2 та на 0,07 року для PACE.

Отже, вагітність спричинювала швидке біологічне старіння, але післяпологовий період супроводжувався помітним відновленням. Однак цей процес не був однаковим для всіх: дослідження показали, що жінки, які перед вагітністю мали проблеми з ожирінням, втратили менше біологічного віку за три місяці після народження дитини, ніж жінки з нормальною масою тіла.

Одночасно у матерів, які годували немовля виключно грудьми, біологічний вік знизився сильніше, ніж у тих, хто вводив у дитячий раціон молочну суміш. У майбутньому планується визначити, чи діють зміни у біологічному віці жінки після пологів на довгостроковій перспективі та чи накопичуються ці ефекти у наступних вагітностях.