Як визначити, що у вас є ожиріння

  • 20.02.2024 18:19
  • 4 хвилини читання
Як визначити, що у вас є ожиріння

Індекс маси тіла допомагає визначити загальні ризики для здоров'я і його слід перевіряти не рідше одного разу на рік. Проте, якщо спиратися виключно на ІМТ, мʼязисті люди можуть бути поміщені у групу людей з ожирінням. Тому для точної оцінки кількості жиру в організмі використовують інші методи.

Розмір талії жінки також впливає на ймовірність зачаття.

Як можна виявити ожиріння?

Вимір обхвату талії. Жир навколо талії, який іноді називають віскеральним або черевним, може збільшити ризик виникнення серцевих захворювань та цукрового діабету. У жінок критичним вважається обхват талії понад 89 см, у чоловіків – понад 102 см. Як і при вимірюванні ІМТ, рекомендується перевіряти обхват талії не рідше одного разу на рік.

Вимірювання співвідношення обхвату талії до обхвату стегон є важливим для визначення наявності абдомінального ожиріння, коли жир накопичується у животній ділянці. Для цього потрібно виміряти обхват талії та стегон, а потім розділити перше на друге.

Світова організація охорони здоров'я рекомендує вважати відсоток ожиріння вище 0,9 для чоловіків і 0,85 для жінок. Вимірювання співвідношення талії до стегон є ефективнішим для прогнозування ризику розвитку серцевих захворювань, ніж ІМТ. Цей метод є дешевим, простим і, якщо виміри проведено правильно, надає точні результати.

Товщина шкірної складки вимірюється за допомогою спеціального приладу. Цей метод дозволяє визначити товщину шкіри та підшкірного жиру в різних ділянках тіла, таких як живіт, стегна, верхня частина спини та груди. Щоб здійснити вимірювання, необхідно защипнути шкірну складку на тілі, виміряти її товщину за шкалою та обчислити питомий відсоток жирової маси за певною формулою.

Біоімпеданс. Шляхом пропуску безпечного багаточастотного імпульсу через тіло визначаються значення опору та розраховується вміст жиру в організмі. Це ефективний та доступний метод для визначення співвідношення м'язової маси та жиру, але може містити похибки.

Спочатку точність методу зменшується, якщо співвідношення води та жиру в організмі змінюється під час хвороби, зневоднення або після фізичної активності.

Метод підводного зважування полягає у зважуванні та зануренні людини у спеціальний резервуар з водою. Цей спосіб дозволяє визначити об'єм та щільність тіла, а також вміст жиру в організмі за допомогою відшукання різниці у щільності жиру та безжирової маси. Жир, який має меншу щільність, піднімається до поверхні, тоді як безжирова маса залишається на дні.

Магнітно-резонансна та комп'ютерна томографія є найбільш точними методами для вимірування жирової маси тканин, органів та всього організму, а також безжирової, м'язової та кісткової маси. Зазвичай їх використовують для діагностики.