Як вести спілкування з людьми з порушенням зору: 10 корисних порад

 • 13.03.2024 09:31
 • 4 хвилини читання
Як вести спілкування з людьми з порушенням зору: 10 корисних порад

Якщо ви читаєте цей текст, значить, ймовірно, для вас не є важкою справою дійти до зупинки, оплатити комунальні послуги, придбати молоко в магазині та виконати ще сотню щоденних домашніх обов'язків.

Також на тему "Останнє, що я бачив - це уламки, які летіли в очі": як проходить реабілітація незрячих.

Проте спробуйте зробити те ж саме з пов'язкою на очах - у сучасних умовах міського середовища це буде важкою задачею.

Кількість незрячих дорослих в Україні продовжує зростати через травми, отримані під час війни. Цим людям складно пристосуватись до нових умов, але ми можемо допомогти їм в цьому.

10 порад для спілкування з незрячим 1. Завжди вітайте незрячого за іменем. 2. Говоріть з ним на "Ви" і використовуйте його ім'я під час спілкування. 3. Уникайте використання виразів стосовно зору, наприклад "подивися" або "подивитися". 4. Розмовляйте з незрячим так само, як і з будь-якою іншою людиною, не залякуйте або жаліть його. 5. Повільно і чітко висловлюйте свої думки, назвіть свої дії, наприклад "я підійду до вас". 6. Коли говорите з незрячим, повідомляйте його про свої дії, наприклад "я крокую навколо вас". 7. Не перешкоджайте незрячому, коли він рухається або виконує дії. 8. Якщо незрячий користується паличкою або собакою-поводир, не втручайтесь у їх роботу. 9. Дотримуйтеся дотикового контакту під час спілкування, наприклад, торкайтеся руки незрячого перед розмовою. 10. Не бійтеся запитати незрячого, чи потребує він допомоги, і як саме ви можете йому допомогти.

 1. Коли ви звертаєтеся до мене, будь ласка, назвіть своє ім'я і потім доторкніться до моєї руки або плеча.
 2. Спитайте мене, чи потрібна мені допомога. Якщо ні, то не нав'язуйте її.
 3. Якщо ви хочете пропонувати мені допомогу у супроводі, будь ласка, станьте попереду і запропонуйте взяти вас за лікоть або плече.
 4. Під час супроводу, будь ласка, користуйтеся словами "ліворуч", "праворуч", "попереду" і вказуйте на перешкоди у вигляді припаркованих автомобілів, сходів тощо. Також, будь ласка, попередьте мене про вузькі проходи, низькі двері та гілки дерев заздалегідь.
 5. Необхідно передавати незрячому предмети, записки, документи та гроші особисто в руки, якщо лише він не скаже, куди їх покласти.
 6. Лагідно сповістіть незрячому про порвану куртку, брудний одяг та розв'язані шнурівки.
 7. Розповідайте незрячому про зміни на шляхах, якими він подорожує.
 8. Повідомте його про проведення ремонтних робіт на автошляхах, блоковані вулиці і надзвичайні ситуації.
 9. Дотримуйтесь конфіденційності у особистих справах незрячих - відвідування банків, лікарень, читання повідомлень та інше.
 10. Не слід ставити об'єкти та не стояти на тактильній плитці. Рифлення слугує для попередження незрячих, а поздовжній вказує напрямок руху.

Ці поради були підготовлені українськими ветеранами, які мають проблеми зі зором і проходять реабілітацію в Національному реабілітаційному центрі "Незламні" ("Unbroken").