Чому ми не відчуваємо запаху своєї власної оселі

  • 19.03.2024 11:46
  • 4 хвилини читання
Чому ми не відчуваємо запаху своєї власної оселі

Кожен будинок має свій власний аромат. У деяких помешканнях пахне ароматичними свічками, в інших - висіченою випічкою, а в третіх - домашніми тваринами.

Також, важливо розуміти, скільки часу можна проводити за комп'ютерними іграми, не завдаючи шкоду для здоров'я.

Чому ми не відчуваємо запаху власного дому?

Памела Далтон, когнітивна психологиня, вивчає це явище протягом більше 20 років. Вона стверджує: "Це важливий процес. Часто люди повертаються з відпустки і відчувають, що вдома так затхло. І вони відчиняють вікна".

Людина справді звикає до запахів навколишнього середовища. Наприклад, коли ми купуємо освіжувач повітря з ароматом кориці і починаємо його використовувати, молекули запаху проходять через ніс і впливають на рецептори. Вони передають сигнали до нюхової цибулини в лімбічній системі мозку, яка пов'язана з емоціями та поведінкою. Там мозок розпізнає запах і вирішує, як реагувати на нього.

Проте дуже швидко - приблизно після двох вдихів - рецептори в носі мовляв відключаються, а інтенсивність запаху починає згасати. Це тому, що мозок вважає запах безпечним, отже, немає потреби концентрувати на ньому увагу.

Під час дослідження Далтон проводила експеримент, в якому учасники отримували освіжувач повітря з ароматом сосни для спальні на тривалу протягом трьох тижнів. Вона зауважила, що кожного тижня учасники ставали менш чутливими до запаху, і навіть сумнівалися, чи взагалі працює освіжувач.

Учені не повністю розуміють, чому ніс людини адаптується до запахів. Це може бути пов'язано з тим, що запахи допомагають нам швидко виявляти навіть найменші зміни в оточуючому середовищі. Однак, чи можна щось зробити, щоб "перефокусувати" свій мозок і змусити його більше усвідомлювати запахи навколишнього середовища? Це можливо.

Як відчути аромат, якому ти звикла?

Далтон пояснила, що більшість знань науковців про налаштування носа на сприйняття запахів вони взяли у парфумерів. По-перше, корисні періодичні перерви, наприклад, при поверненні додому після тривалої відсутності. Це може бути можливістю відчути запахи власного будинку, як це робить гість. Збільшення кровотоку до мозку також допомагає носу знову відчути знайомі аромати - можна просто зробити кілька присідань.

Цікава теорія: надмірне занепокоєння запахами насправді робить ніс більш чутливим. Памела Далтон провела дослідження, в якому вона дала трьом групам людей однакову речовину. Одній групі вона сказала, що це запах "екстракту тропічного лісу", іншій – це просто стандартний аромат, що часто використовується в її лабораторії, а третій — що це промисловий розчинник. Остання група в результаті виявилася найповільнішою в адаптації до запаху за рахунок негативного ставлення до нього.