Чому люди продають свої нирки: науковці визначили основні мотиви

  • 29.03.2024 10:01
  • 4 хвилини читання
Чому люди продають свої нирки: науковці визначили основні мотиви

Проблема пересадки органів

Трансплантація органів є найефективнішим методом лікування у кінцевій стадії хронічного захворювання нирок, і цю операцію виконують у понад 100 країнах. Це призводить до того, що глобальний попит на нирки перевищує кількість доступних органів від живих і померлих донорів. Наприклад, у США пацієнти, яким потрібна трансплантація, можуть чекати від декількох місяців до кількох років.

Більшість людей, що перенесли інсульт, також стикаються з ще одним небезпечним захворюванням.

Країни з низьким і середнім рівнем доходу стають основними донорами нирок, оскільки більшість країн, включаючи Україну, мають законодавство, яке забороняє торгівлю органами. Пацієнти здійснюють трансплантацію органів у регіонах з менш строгими правилами або там, де поширена нелегальна торгівля органами.

Відсутність відповідних регуляторних заходів робить цю проблему загальною. У багатьох випадках люди, які продають частини свого тіла, роблять це під тиском. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від 5% до 42% трансплантованих органів проводяться незаконно.

Ті, хто добровільно згоджується на це, може не усвідомлювати наслідки, такі як кровотеча під час операції, інфекції, тромби, розвиток хронічних захворювань нирок та інші неочікувані ускладнення. Крім того, донори часто зіштовхуються з психологічними проблемами, такими як стрес, почуття провини та каяття.

Нове дослідження у сфері трансплантації органів

Спеціалісти з Університету Махідол у Таїланді разом зі своїми колегами з Центру досліджень у галузі освіти, охорони здоров'я та соціальних наук у Катманду в Непалі провели дослідження, щоб визначити, як і чому люди продають свої нирки. Вони проаналізували велику кількість наукових статей, починаючи з 1987 року - цей рік був ключовим, оскільки тоді Всесвітня організація охорони здоров'я виразила засудження продажу органів.

Усього було обрано 288 статей, але лише 15 з них відповідали критеріям та надали інформацію про причини, з яких донори вирішили продати свої органи. Дослідження охопило різні регіони, такі як Азія, Європа, Близький Схід, Північна та Південна Америка та Африка.

Торгівля нирками - це складна проблема, що породжується безліччю чинників. Ці чинники можна розділити на три рівні: мікрорівень, мезорівень та макрорівень.

Чому люди продають свої нирки?

На мікрорівні основним фактором продажу нирок є бідність. Інші причини включають в себе неграмотність, недостатню інформованість, заборгованості, бажання купити цінні речі, бажання досягти фінансової незалежності і альтруїзм. Ніхто з учасників дослідження не зміг отримати фінансову незалежність.

На середньому рівні було виявлено тенденцію до наслідування один одного, що відповідає конформізму. У Індії, наприклад, чоловіки вважали, що продаж нирок є їх обов'язком, оскільки вони повинні забезпечувати сім'ю.

На вищому рівні міські медичні установи часто виступають посередниками, де багаті люди можуть зустрітися з бідними, які готові продати свої органи. Інші дослідження також вказують на відсутність соціального захисту і неспроможність уряду захистити найбільш уразливі верстви населення від торгівлі органами.