Чому більшість людей мають праву руку та як виникають лівші

  • 09.03.2024 09:46
  • 4 хвилини читання
Чому більшість людей мають праву руку та як виникають лівші

Цей світ призначений для правшів: комп'ютерні миші, фотоапарати, коробки передач в автомобілях - лівшам доводиться усім цим користуватися не так впевнено, хоча їх не так вже й мало - 10-15% від усього населення.

Також важливо враховувати, що рівень освіти має великий вплив на здоров'я і тривалість життя.

Чому ж люди народжуються нечесними?

Беручи до уваги все вищевказане, ми відчуваємо, що вибираємо свою руку навіть до народження, що можна помітити на УЗ дослідженні вже з 10-го тижня вагітності: правші швидше сосатимуть правий палець, а лівші - лівий.

Принаймні частково відповідальні за це гени - дослідження показують, що генетичний внесок становить близько 25%. Серед інших можливих факторів виділяються рівень тестостерону в утробі матері та різні процеси пренатального розвитку.

Раніше вважалося, що за шульгість відповідає якийсь один конкретний ген. Проте за останніми дослідженнями вчених з'ясувалося, що цей процес управляється не одним геном, а можливо до 40 генами.

Дослідження, проведене у Великобританії у 2019 році на вибірці з 400 000 осіб, виявило чотири ключові гени, які пов'язані з ліворукістю. Три з них кодують білки, що беруть участь у формуванні структур мозку. Науковці припускають, що ці гени впливають на латералізацію мозку, тобто на процес, який відповідає за відміну між лівою та правою півкулями мозку.

Мозок лівшів та правшів відрізняється.

Півкулі мозку відрізняються між собою як у правшів, так і у лівшів. Але дослідження показують, що у правшів ця різниця є більш виразною, ніж у лівшів. Наприклад, у людей, які використовують ліву руку, більша частина мозку є відповідальною за мовлення локалізована в лівій півкулі, тоді як у лівшів ця різниця не так виразно виражена.

Сприйняття облич і частин тіла у правшів "вшито" у праву півкулю мозку, а у лівшів швидше будуть залучені обидві півкулі однаково. Це пояснює, чому ми різні, але не пояснює, чому правшів більше.

Чому більше правшів?

Існує думка, що домінування людей, які використовують праву руку, є результатом еволюції. Оскільки мова все більше розвивалася в лівій півкулі мозку, вона спричинила посилення переваги правої руки, яка також контролюється лівою півкулею. Крім того, людиноподібні мавпи також мають провідну руку, але вони рівномірно поділені на правшів і лівшів.

Беручи до уваги все, у шульги є туз у рукаві - просто у лівому. Вчені вважають, що шульги могли мати перевагу у бійках, коли справа доходила до цього. Нападник з лівого боку - несподіване явище, тому що більшість людей звиклі битися з правшами. Ці думки підтверджують дослідження на сучасних шульгах, які також мають перевагу у фехтуванні з тієї ж причини.