Чи насправді українська донорська кров продається за кордоном?

  • 28.03.2024 10:32
  • 5 хвилин читання
Чи насправді українська донорська кров продається за кордоном?

Інформація поширюється в мережі, що виїзна група проєкту "ДонорUA" буде здійснювати забір донорської крові у костелі Святого Миколая в Києві, а потім продавати її за кордон.

Також стосовно обвинувачень у власних гріхах: росіяни вигадують про наркотизування військових ЗСУ.

Автори твердять, що схема продажу донорської крові киян була налагоджена з 2014 року, коли Міністерство охорони здоров'я України очолював Олександр Квіташвілі, а згодом – Уляна Супрун. Наразі до цього процесу долучені грузинські та американські "функціонери" у Міністерстві охорони здоров'я України.

ДонорUA - це організація, яка займається збором крові в Україні.

У пості пропагандисти, як завжди, не навели жодного доказу того, що проєкт "ДонорUA" продає донорську кров киян за кордон, та схоже не розуміють, чим насправді займаються його фахівці.

"ДонорUA" - це ініціатива громадської організації "Всеукраїнська асоціація донорів України", яка зосереджена на залученні донорів крові для задоволення потреб українських лікарень, транспортуванні компонентів зібраної крові на передову та просуванні донорського руху. Проєкт отримує запити на кров від медичних установ по всій території України, а не лише від лікарень у Києві. Тому непонятно, чому пропагандисти акцентують увагу саме на столиці.

Крім того, координатори проєкту не виконують забори крові, а лише організовують їх. Наприклад, 19 березня в Церкві Святого Миколая в Києві відбулася акція з забору крові, ініційована "ДонорUA". Її метою було забрати кров для допомоги цивільним та військовим пацієнтам столичних лікарень, а забір проводили фахівці Київського міського центру крові.

Крім того, як проведення виїзних донацій, фахівці організовують направлення донорів до місцевих медичних установ. Зазвичай координатори проекту зв'язуються напряму з лікарнями, центрами крові та волонтерами по всій Україні, відслідковують запити у соціальних мережах за допомогою системи моніторингу YouScan, щоб дізнатись про дефіцит крові. Після цього публікують інформацію про потреби.

Отже, жителі різних міст мають можливість зареєструватися на веб-сайті "ДонорUA" або просто прийти до вказаного медичного закладу для здачі крові. Реєстрація на сайті проєкту допомагає визначити потреби в крові в окремих регіонах та дозволяє здавати кров направлено.

Зокрема, можна стати донором для своїх рідних або вибрати пацієнта, який потребує переливання вашої крові у розділі "Рекомендовані реципієнти". Перелік пацієнтів формується на підставі даних місцевих центрів крові або центрів, до яких донор додав їх до списку улюблених.

Крім цього, спеціалісти проекту організовують та фінансують транспортування крові на лінію фронту для військових спільно з Міністерством охорони здоров'я України. Проте вони не мають контакту з кров'ю безпосередньо, а лише знаходять водіїв, машини, а також необхідне обладнання для перевезення, а кров забирають з центрів крові по всій Україні.

"ДонорUA" не торгує кров'ю.

Немає підстав стверджувати, що проєкт у якийсь спосіб здійснює торгівлю кров'ю за кордоном. "ДонорUA" виступає лише посередником між медичними закладами та донорами, інформуючи населення про потреби лікарень та закликаючи долучатися до здачі крові. Крім того, цей проєкт працює з 2015 року, і за цей час жоден медичний заклад або волонтер не повідомляв про те, що "ДонорUA" здійснює продаж крові за кордоном.

Пропагандисти не уточнюють, про яких "чиновників" у Міністерстві охорони здоров'я України йдеться. Проект почав співпрацювати з цим відомством і отримав статус "рекомендовано Міністерством охорони здоров'я України" не у 2014, а в 2022 році. Олександр Квіташвілі покинув свою посаду у 2015 році, а Уляна Супрун - у 2019 році.

МОЗ України регулярно публікує інформацію про потреби лікарень у різних групах крові в усіх областях. Особа, яка досягла повноліття, має вагу понад 50 кг і не має протипоказань до здачі крові, може стати донором цільної крові не частіше, ніж раз на два місяці. Інструкції щодо підготовки до донації були опубліковані раніше, а поради для швидкого відновлення наведені нижче.