Чи може людина забути, як дихати?

  • 30.03.2024 18:15
  • 4 хвилини читання
Чи може людина забути, як дихати?

Чи коли-небудь ви задумувалися про те, що протягом всього свого життя кожну хвилину ви здійснюєте від 12 до 20 вдихів, залучаючи потрібні м'язи, втягуючи повітря в легені та випускаючи його? Найкраще не гадайте про це: деякі люди стверджують, що якщо вони занадто зосереджуються на процесі дихання, вони "забувають", як правильно дихати.

Також є три важливі причини, чому вам слід пити чай.

Дихання - це процес, який забезпечує постачання кисню до організму та виведення вуглекислого газу з нього. Дихання відбувається завдяки роботі легень, які через дихальні шляхи отримують повітря з оточуючого середовища. Під час вдиху повітря легені наповнюються киснем, який потім потрапляє до крові через альвеоли. Після цього відбувається вихід вуглекислого газу з крові через дихальні шляхи під час видиху. Таким чином, дихання - це важлива функція організму, яка забезпечує його життєдіяльність.

Спочатку розберемося, чи можливо взагалі забути, як дихати. Загалом вважається, що ні: дихання – функція автономної нервової системи, воно працює і вдень, і вночі і не потребує нашого свідомого контролю.

Дихання контролюється мережами нейронів у задньому мозку. Вони керують роботою м'язів грудної клітки та черевної порожнини. Ці мережі нейронів діють як диригенти, керуючи роботою м'язів і створюючи тиск, який допомагає переміщувати повітря в легені та з них.

Така система автоматично регулює дихання відповідно до наших потреб. Наприклад, коли ми біжимо, нам потрібно більше кисню, а якщо щось потрапило у дихальні шляхи, м'язи напружуються для виштовхування цього предмета.

Звідки походить відчуття, що ми забуваємо, як дихати?

На це запитання немає однозначної відповіді. Одна з версій стверджує, що надмірна увага до дихання може спричинити гіпервентиляцію легень - занадто часте і глибоке дихання. Зазвичай цей стан пов'язаний з тривогою, стресом і сильними емоціями, але може виникнути і без явної причини.

Гіпервентиляція може спричинити відчуття, що ви забули, як дихати. В такому випадку організм отримує занадто багато кисню, через що ви видихаєте більше вуглекислого газу, ніж зазвичай. Це може викликати запаморочення та відчуття нестачі повітря.

Якщо у процесі читання статті або в будь-який інший момент ви відчуєте, що ви забули, як правильно дихати, спробуйте відволіктися на щось інше. Поки ви не будете думати про дихання, воно повернеться до норми саме собою.

Надмірна увага до дихання може призвести до серйозних проблем. Іноді люди настільки глибоко задумуються над тим, як вони моргають, дихають або ковтають слину, що їм важко зупинитися.

Вони розмірковують про свій спосіб дихання, пробують керувати кількістю вдихів та автономні процеси припиняють бути автономними для них. Ця ситуація називається соматичним обсесивно-компульсивним розладом (ГКР).

Люди з соматичним ОКР хвилюються, що якщо вони не будуть контролювати дихання, моргання або пульс, ці процеси можуть зупинитися. Ідея контролювати ці процеси все життя і ніколи не припиняти думати про них, просто бентежить їх.

Якщо ви впізнали себе в останніх двох абзацах, раджу звернутися до психотерапевта. Фахівець допоможе вам вибратися з кола тривоги та допоможе повірити в те, що ви зможете самостійно впоратися з автономними процесами.