Чи є менопауза помилкою еволюції чи необхідним явищем у людини?

  • 19.01.2024 15:17
  • 5 хвилин читання
Чи є менопауза помилкою еволюції чи необхідним явищем у людини?

Теорія "бабусь" - це концепція, що базується на спостереженнях і дослідженнях поведінки бабусь у сім'ї і суспільстві. Згідно з цією теорією, бабусі відіграють важливу роль у забезпеченні гармонійного функціонування родини і передачі цінностей та традицій наступному поколінню. Вони зазвичай є стабільними фігурами, які надають підтримку, турботу та мудрі поради. Теорія "бабусі" відображає визнання важливості ролі старших поколінь у формуванні сімейної динаміки та сприяє зміцненню зв'язків між поколіннями.

У 1966 році британський біолог-еволюціоніст Вільям Гамільтон припустив, що довготривале пострепродуктивне життя жінок не має великого значення в процесі еволюції людства. Інші науковці прийняли цю ідею, зокрема, висловили відому гіпотезу "бабусі".

Також є список найпопулярніших маркетингових продуктів, які не допоможуть у лікуванні безпліддя.

За цією концепцією, під час еволюції людина розвинула більший мозок, ніж інші примати, і, оскільки мозок повільно розвивається в перші роки життя, дитина довго потребує допомоги дорослих. Одночасно з віком жінці стає все більш небезпечною народжувати та виховувати дітей, як для себе, так і для свого нащадка.

Замість цього, вони можуть просто сприяти вихованню вже самостійних дітей - своїх онуків. Таким чином, бабусі допомагають нащадкам передати свої гени та забезпечити виживання. За вченими, це підтверджує жіночу генетичну схильність до довголіття.

Мавпи заперечують гіпотезу "бабусиного" походження.

Але недавно опубліковані нові наукові дослідження, що стосуються приматів, покладають під сумнів припущення про те, що менопауза існує лише у людей. На основі десятиліть спостережень за популяцією шимпанзе Гонга в тропічному лісі Уганди, науковці виявили, що самки шимпанзе також можуть переживати менопаузу. Дослідники виявили зміни рівня гормонів протягом життя самок шимпанзе, схожі на ті, що спостерігаються у людей.

Але все тут не так просто. У самок декількох інших популяцій, на які довго спостерігали вчені, не спостерігалося ознак менопаузи. Це може означати, що або шимпанзе Гонга – випадковість, або інші популяції також мають свої особливості. Вчені вважають, що у Гонга існують дуже сприятливі умови життя: велика кількість їжі та відсутність небезпечних хижаків. І саме завдяки цим перевагам, вони можуть насолоджуватися спокійним старінням і настанням менопаузи.

Можливо, шимпанзе прожили мільйони років, переживаючи менопаузу. Можливо, навіть 7 мільйонів років тому менопауза виникла у спільного предка шимпанзе та людини. Однак гіпотеза "бабусі" не пояснює, яким чином у шимпанзе могла еволюціонувати менопауза. Це пояснюється тим, що дитинчата шимпанзе мають відносно розвинені мозки. Тому вони не так сильно залежать від своїх батьків, як людські діти. Після того, вчені не спостерігали, щоб старі самки шимпанзе допомагали своїм онукам.

Вчені не припиняють знаходити відповіді.

Тому, щоб знайти інші еволюційні пояснення менопаузи у шимпанзе, дослідники звернулися до китів. У деяких видів китів, зокрема у косаток, самки перестають зачинати вагітніти в певний момент життя. Дослідження показали, що нащадкам старіших самок менші шанси на виживання, порівняно з нащадками молодих. Схоже, матері конфліктують через доступ до їжі, і старші самки поступаються в цій боротьбі. Тому, здійснювати догляд за наявними дітьми є простіше і безпечніше, аніж народжувати нових у старості та ризикувати.

Загалом, існує підозра, що також відбулось з мавпами з невеликим мозком. Однак причин менопаузи насправді може бути дуже багато. Як ви, напевно, помітили під час цього розповіді, вчені продовжують досліджувати це загадкове явище.