Чи є безпечним вживання перекису водню для пиття?

  • 26.02.2024 08:01
  • 4 хвилини читання
Чи є безпечним вживання перекису водню для пиття?

Перекис водню - це безбарвна і беззапахова рідина, яка складається з молекул водню та кисню. Ця рідина відрізняється від води лише наявністю додаткової молекули кисню, що робить її потужним окислювачем.

Також на тему: Чоловік за місяць вжив майже 1200 таблеток ібупрофену: як це вплинуло на нього.

Перекис використовують у медицині, косметології та в побуті.

При температурі нижче мінус 11 градусів за Цельсієм перекис водню переходить у твердий кристалічний стан. Підвищення температури перетворює його у безбарвну рідину з гірким смаком. Частіше перекис використовують у вигляді водного розчину з концентрацією від 6 до 10%, для знебарвлення волосся та відбілювання одягу. В промисловості застосовують перекис у концентрації більше 30%. Розчин з 90% концентрацією використовується як відбілювач для текстилю та паперу, компонент ракетного палива, а також для виготовлення поролону та очищення стічних вод.

Перекис водню може взаємодіяти з різними речовинами, включаючи металеві сполуки, кислоти, основи та інші речовини. Тому не рекомендується пити перекис водню разом з молоком, чаєм, кавою, соками або іншими напоями. Також не можна споживати перекис водню в одному посудині з ливкими речовинами, оскільки це може спричинити небезпеку для здоров'я. Найкраще використовувати перекис водню для зовнішнього застосування, як антисептичний засіб або для очищення ран.

Оксигенотерапія і перехідний кисень нестійкі та легко розкладаються на воду та кисень. Поклонники теорії корисного оксигену вважають, що цей кисень клітини миттєво поглинають, коли їм не вистачає. В результаті перекис водню, як вважають, допомагає в лікуванні артриту, діабету, вовчаку, СНІДу та навіть раку.

Проте немає наукового підтвердження, що перекис кисню має такі властивості. Відмінений кисень - потужний радикал, який активно пошкоджує мембрани клітин, білкові рецептори та деякі органели, що може призвести до порушення функцій клітин та їх руйнування.

Тому відсотковий розчин перекису водню більше не рекомендується для обробки ран. Лікарі виявили, що він може уповільнювати загоєння. Краще рану промити проточною водою з милом, але важливо уникати попадання мила в рану. Бруд з рани можна видалити пінцетом, обробленим спиртом.

Що відбудеться, якщо випити перекис?

Центри зі контролю та профілактики захворювань США попереджають, що пероксид водню є шкідливим при ковтанні та вдиханні, і може призвести до серйозних опіків шкіри та пошкодження очей. Тяжкість ускладнень залежить від кількості та концентрації речовини.

При ковтанні навіть 3% розчину перекису подразнює слизову оболонку й може спричинити блювання, діарею, здуття живота, рідше - ерозію чи емболію шлунково-кишкового тракту, закоркування кровоносних судин бульбашками повітря.

Приймання великих кількостей внутрішньої перекису може призвести до появи виразок, перфорації кишківника, опіків слизової оболонки рота, горла та шлунка. Якщо випити концентрований розчин, це може призвести до швидкої втрати свідомості і паралічу дихання, а в деяких випадках - навіть смерті.