10 хвилин, які врятувати життя: чому українцям треба стати донорами крові прямо зараз

  • 31.01.2024 11:17
  • 7 хвилин читання
10 хвилин, які врятувати життя: чому українцям треба стати донорами крові прямо зараз

З початку масштабного вторгнення Росії потреба в крові для переливання зросла на більш як 50%, а в деяких регіонах навіть на 70%, повідомила Ірина Славінська, яка є співзасновницею проекту ДонорUA та Президенткою ГО "Всеукраїнська асоціація донорів України".

Про те, хто має можливість стати донором крові та як до цього підготуватись, дізнаємося із порад лікаря.

В даній ситуації нашого життя, донорство крові стає критично важливим для допомоги пораненим - ваша кров може буквально врятувати життя. І не йдеться лише про порятунок бійців. Велика кількість запитів стосується отримання донорської крові саме для допомоги цивільних жертв.

На сьогоднішній день, в Україні складна ситуація з донорством крові.

До 24 лютого в системі ДонорUA, громадської організації, що співпрацює з державою щодо забезпечення донорською кров'ю та її компонентами, було зареєстровано близько 40 тисяч донорів. Протягом першого тижня повномасштабного вторгнення приєдналось ще 25 тисяч людей.

На даний момент в базі зареєстровано понад 155 тисяч донорів. Слід зазначити, що щомісяця приєднується близько 4 тисяч нових донорів, – повідомляє Славінська.

Ідеальне бачення команди – це наявність 2 мільйонів людей у донорській базі, з яких близько 500 – 700 тисяч є регулярними донорами. Згідно з Іриною, така кількість була б достатньою, щоб задовольняти всі потреби.

У той же час експертка відмічає, що за останні два роки ситуація виявилась значно кращою. Наприклад, статистика до повномасштабної агресії свідчить, що в Україні було 13 донорів на тисячу осіб. В той час, коли Всесвітня організація охорони здоров'я наголошує на тому, що для спокійного життя населення країни необхідно мати 33 донори на тисячу осіб. Іншими словами, ще 2 роки тому в Україні 2/3 хворих не отримували крові, якою їм потребувалося.

Звісно, суть питання полягає не тільки в необхідності крові, пояснює Ірина Славінська. Оскільки на той момент популярність проєкту була значно меншою, ніж зараз.

Тоді ми отримували запит від 10 хворих щомісяця, в даний час це становить приблизно 100. Потреба по всій країні зросла більш ніж на 50%, а в окремих регіонах навіть на 70%. Це пов'язано з війною та значним збільшенням кількості трансплантацій в Україні", - пояснила Славінська.

Також значна кількість запитів стосується забезпечення донорською кров'ю під час хірургічних втручань та онкозахворювань. Ці запити передбачають потребу у великій кількості донорської крові.

"Ці напрями є основними, до яких звертаються до нас. Тому, враховуючи ці фактори і нашу власну статистику, ми можемо заявити, що нам не вдається повністю задовольнити всі запити на 100 відсотків", - визнає одна зі співзасновників проєкту.

Позбутися страхів на власному досвіді - це легко.

Книжкова консультантка зі Львова Аня розповіла про свій досвід у якості донорки. Вона повідомила, що вперше дізналась про можливість стати донором в університеті, проте прийняття рішення про регулярне донорство зайняло у неї певний час.

Колись було не до того. Проте, пізніше мою підтримку отримала подруга, і ми разом вирушили до дитячого Охматдиту в Києві. Там функціонує волонтерська організація "Агенти Крові", яка супроводжує нас протягом усього процесу донорства, а в кінці ще й подарує нам смаколиків та подарунків, – розповідає Аня.

Дівчина також повідомила, що вона розповідає історію своїх пожертв на сайті DonorUA. Часто там є спеціальні промокоди для таксі до центрів пожертвування.

Починаючи з 2023 року, Аня регулярно надає свою кров і плазму в якості донорки. Розповідаючи про свій досвід у благодійному донорстві, вона визнає, що у неї не було конкретної мотивації, щоб стати донором.

Це так просто, але при цьому так цінно – моя жертва дарування крові може врятувати чиєсь життя. Я не забуду, як отримала повідомлення через місяць після того, як пожертвувала кров у Охматдиті: "Сьогодні ваша кров врятувала чиєсь життя". Відчула не поясненний емоційний потік. Просто замислитися: кілька годин часу кожні два місяці – і для когось це означає врятоване життя! Це просто неймовірно, - розповідає дівчина.

Як стати кроводаром?

Кожна повнолітня особа з України може стати донором крові. Проте, є кілька умов, яким потрібно відповідати: вага тіла має бути не менше 50 кілограмів і не повинно бути протипоказань для донорства.

  • Здати кров можна в будь-якому центрі крові або медичному закладі. Для знаходження найближчого центру можна скористатися цим посиланням.
  • Необхідно мати при собі паспорт обов'язково.
  • За три дні перед донацією ви не повинні приймати ліки. За 48 години до процедури вам слід утриматися від споживання алкогольних напоїв. За день до здачі крові НЕ можна споживати молочні продукти, яйця, жирну, гостру чи смажену їжу. Вранці перед донацією рекомендується снідати кашею на воді, чаєм з печивом чи стравами з овочів.

журналістка, яка працює в медіа-індустрії. Вона спеціалізується на письмі статей, інтерв'ю та репортажів про суспільно-політичні теми. Юлія має багаторічний досвід роботи в галузі журналістики та регулярно публікує свої матеріали у виданнях. Вона також активна в соціальних мережах, де ділиться своїми думками та професійними успіхами. Юлія зробила значний внесок у розвиток медіа-індустрії в Україні і є однією з авторитетних фахівців у своєму галузі.